Basic living expenses
Breakfast: A meal of 5 yuan a month is about 150 yuan.
Lunch and dinner: 12 yuan, if you eat them all in the canteen, it should be enough. 720 yuan for a month (it's not enough to eat them).
Have a snack once in a while: 50 yuan for a month.
Have a snack and drink some fruit occasionally: one month 100 yuan.
Tel: 30 yuan (according to the average monthly consumption, take a rough value)
Daily necessities: toothpaste, toothbrush, washing powder, toilet paper, shower gel, electricity fee, internet fee, school stationery, about 100/ month (excluding girls' skin care products).
Party: various parties in the university, such as departmental parties and dormitory parties, are estimated to be 150 (although I know it is not enough at all).
Total: 1300 yuan
Newborn storage cost
Notebook computer: Take an ordinary computer as an example, and record it as 5000 yuan. Mobile phone: 1000-3000, with a median of 2000 yuan.
Freshmen need to buy a lot of things, such as toiletries, bedding, clothes, pants, shoes, hangers, laundry buckets, laundry detergent, lamps and so on. Let's make it 1000 yuan (do you think it's enough? )
Total: 8,000 yuan
In a word, the senior suggested that the daily living expenses in Gannan Health Vocational College for one month should be around 1300- 1500, so freshmen can prepare more to buy daily necessities.