1, VAT = 4500/1.17*0.17 = 653.85
2, city construction tax = 653.85*7% = 45.77
3, education surcharge = 653.85*3% = 19.62
4, local education surcharge = 653.85*2% = 13.08
So the minimum deduction = 653.85+45.77+19.62+13.08 = $732.32
As for income tax, don't deduct it
Hope this helps!