Depreciation of equipment leased out to others this month original value of 360,000 yuan 20 years of use net salvage value is expected to be 0 accounting entries how to

Hello:

Annual depreciation = (original value - estimated net salvage value)/useful life = 36/20 = 18,000 yuan

Monthly depreciation = annual depreciation/12 = 18,000/12 = 1,500 yuan

This month's depreciation, accounting entries for:

borrowing: other operating costs 1,500

credit: accumulated depreciation 1,500

It is possible to help you with this. Depreciation 1500

I hope it can help you!

See the adoption, thank you!