When the piston in the syringe begins to slide to the right, G2 = (0.46+0.1) kg×10n/kg = 5.6n. The force analysis of the piston is as follows: f-f = G2 = 5.6n.
Two equations are solved simultaneously: f = 7.7N
∴p=? F/S=? 7.7N/7× 10-5 m2 = 1. 10× 10pa。
So the answer is: 5.
1. 10× 105Pa。