Given the power of mechanical and electrical equipment, such as 300KW, how to calculate the size of the cable used?

Friend, it depends on the power supply voltage and the type of equipment. The safe withstand current of 1 and 1 square copper core wires is 5 A..2. When the equipment uses 220V power supply, the load current of 300KW pure resistance is I = 5pe = 300× 5 =1500 A; When using 380V, the load current of 300KW pure resistor is I =1.5 PE =1.5× 300 = 450 A; Inductive load I=2Pe=2×300=600A. 3. Selection of copper conductor: 1500/5=2×(2×240) square when the pure resistance load supplies 220V, and 450/5=3×90 square when the power supply is 380V; The inductive load is 600/5=2× 120 square or 3× 120 square. Description: (2×240) are two parallel devices.