(2012?Jinan) shown in the figure is a new type of solar-powered electric sightseeing car developed by an automobile research institute. According to the design, the total volume of its shell is 0.02m

(1) sightseeing car shell of the mass of m = ρV = 1.1 × 103kg/m3 × 0.02m3 = 22kg.

A: sightseeing car shell of the mass of 22kg.

(2) sightseeing car on the horizontal ground pressure is F = G = (m1 + m2) g = (22kg + 242kg) × 10N/kg = 2640N

The pressure on the horizontal ground is F = G = (m1 + m2) g = (22kg + 242kg) × 10N/kg = 2640N. p>

The pressure of the tour bus on the horizontal ground is p=

F
S
=2640N
2640N
0.05m2
=5.28×104Pa.

Answer: the pressure of the tour bus on the horizontal ground is 5.28×104Pa.

(3) The solar-powered sightseeing car does not burn fossil fuels, so it has the advantages of energy saving, low noise, and no exhaust emissions.

A: energy saving, low noise, no exhaust.